4 zaručené tipy, jak se zbavíte otravných smútiviek! Vyzkoušejte

on

Téměř každého, kdo má doma byť jen jeden květináč, určitě potrápili smútivky. Velké problémy způsobují při zakořeňování řízků či predpestovávaní sazenic v bytových podmínkách i ve sklenících.

Drobné černé mušky dlouhé jen 2 až 4 mm neškodí rostlinám přímo, mohou však přenášet mnoho patogenních hub. Mnohem nebezpečnější jsou jejich larvy, kterým se daří ve vlhkém, humusových substrátu, kde okusují jemné kořínky nebo vyžírají dřeň zakořeněných řízků a tak otevírají cestu houbovým chorobám. Larvy si můžete domů přinést se substrátem z prodejny.

Lepové destičky na ochranu rostlin v interiérech mají tvar trojúhelníku, proto je můžete zastrčit do substrátu. Při použití na větší rostliny protáhněte otvor šňůrku a lepové destičku zavěste. zdroj: Sedláček Michal
Lepové destičky na ochranu rostlin v interiérech mají tvar trojúhelníku, proto je můžete zastrčit do substrátu. Při použití na větší rostliny protáhněte otvor šňůrku a lepové destičku zavěste.
signalizace výskytu

V bytě nebo ve skleníku nalákáte smútivky na žluté lepové signalizační destičky. Ty, které mají trojúhelníkový tvar, třeba buď vyvěsit na vyšší rostliny, nebo zapíchnout do substrátu v květináči.

Domácí triky proti smútivkám

  1. nasekaná petrželka nebo kopřiva: V boji proti smútivkám vyzkoušejte najemno nasekanou petrželku rozloženou po povrchu substrátu nebo zálivku z kopřivy výluhu. Podle čtenářů Zahrádkáři pomáhají i zbytky černého čaje zapracovány do povrchové vrstvy substrátu.

V boji proti smútivkám vyzkoušejte najemno nasekanou petrželku rozloženou po povrchu substrátu nebo zálivku z kopřivy výluhu. zdroj: Profimedia.sk
V boji proti smútivkám vyzkoušejte najemno nasekanou petrželku rozloženou po povrchu substrátu nebo zálivku z kopřivy výluhu.

  1. Česnek: Stroužek česneku proříznutý na polovinu zapíchnutý do substrátu by měl odehnat smútivky a zabránit jim klást vajíčka. Ideální je domácí česnek. Pokud nemáte možnost si ho vypěstovat sami, porozhlédněte se v obchodě po česneku ze slovenské produkce. Čínský z dovozu na základě zkušeností našich čtenářů nedoporučujeme.
  2. Zápalky a dřevní popel: Pomoci může i docela jednoduchý trik. Do substrátu zapíchněte 1 až 3 zápalky hlavičkou dolů podle velikosti květináče nebo přimíchejte dřevní popel. Tyto domácí recepty omezí i výskyt drozofíl – vinných mušek.


Pomoci může i docela jednoduchý trik. Do substrátu zapíchněte 1 až 3 zápalky hlavičkou dolů podle velikosti květináče nebo přimíchejte dřevní popel.

  1. Upečený substrát: Pokud chcete mít opravdu jistotu, že vajíčka a larvy smútiviek se nenacházejí v zakoupeném substrátu, před použitím jej dezinfikujte upečením na starém plechu. Troubu předehřejte na 150 ° C a substrát, rozložený v tenčí vrstvě, nechte asi půl hodinu prohřát. Takto se zbavíte nejen smútiviek, ale i jiných mikroorganismů a semen plevelů.

Nenechte si ujít

Orsay

V centru pozornosti módní značky Orsay je žena. A to žena sebevědomá, která si umí poradit v každé životní situaci. Jasné cílené značky na ženy...